Usunięcie zanieczyszczeń

Zanieczyszczenia nieusuwalne w procesie obróbki chemicznej przed cynkowaniem, muszą być usunięte przez Zleceniodawcę przed dostarczeniem materiału do cynkowni. Do głównych zanieczyszczeń, których nie da się usunąć poprzez odtłuszczanie i trawienie, należą:

  1. Oznaczenia farbą, powłoka malarska, lakiery,
  2. Substancje smoliste, smary, tłuszcz, olej,
  3. Nadmierna warstwa zendry, zgorzeliny,
  4. Pozostałości po pracach spawalniczych, żużle, odpryski, preparaty antyodpryskowe (antyspawy),
  5. Pozostałości po obróbce strumieniowo-ściernej, piasek, śrut, żużel pomiedziowy,
  6. Zanieczyszczenia materiału poddanego badaniom NDT,
  7. Środki ułatwiające proces ciągnienia zawierające węgiel w postaci grafitu,
  8. Pozostałości wiórów w otworach oraz zadziory po cięciu.

Wykrycie niektórych wad i zanieczyszczeń powierzchni uniemożliwiających prawidłowe zabezpieczenie antykorozyjne nie jest możliwe przed wykonaniem ostatniego etapu, jakim jest cynkowanie.

W przypadku nie usunięcia w/w zanieczyszczeń, podczas procesu cynkowania, może dojść do powstania nieciągłej powłoki lub całkowitego braku powłoki cynkowej.

Nierówności na powierzchni stali, np. zawalcowania, wżery zgorzelinowe, wżery korozyjne, łuski, naderwania i inne nieciągłości, kratery spawalnicze, pozostałości żużla spawalniczego, wtrącenia niemetaliczne pozostają po cynkowaniu rozpoznawalne lub dopiero staja się widoczne.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X