Proces cynkowania

Jak powstaje ocynk ogniowy?

Cynkowanie ogniowe stali jest metodą zanurzeniową, co oznacza, że cały proces począwszy od przygotowania powierzchni, a skończywszy na pokrywaniu cynkiem, odbywa się poprzez zanurzenie elementów stalowych. Ma to miejsce w wannach zawierających kąpiele o odpowiednim składzie chemicznym.

proces cynkowania

Odtłuszczanie
To pierwszy etap przygotowania materiału polegający na wyeliminowaniu zanieczyszczeń (tłuszczy, substancji woskowych, olei), które mogą uniemożliwić zajście reakcji stali z cynkiem. Zabieg jest wykonywany po to, by uzyskać chemicznie czystą powierzchnię. Do tego celu wykorzystuje się nieorganiczne roztwory o odczynie kwaśnym, alkalicznym i neutralnym.

Trawienie
Operacja mająca na celu usunięcie z powierzchni substancji niemetalicznych (przede wszystkim rdzy, zgorzelin i innych produktów korozji). Najbardziej popularnym sposobem trawienia jest zastosowanie roztworu kwasu solnego (HCl). Efektem prawidłowo przeprowadzonego procesu trawienia jest uzyskanie czystej powierzchni pozbawionej warstwy tlenków.

Płukanie
Płukanie zapobiega nadmiernemu przenoszeniu kąpieli technologicznych do kolejnych etapów obróbki chemicznej. Wpływa na wydłużenie żywotności poszczególnych kąpieli.

Topnikowanie
To kolejny etap, do którego trafia wytrawiona w kwasie stal. Polega na zanurzeniu elementów stalowych w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu. Zadaniem topników jest oczyszczenie stali ze śladowych ilości tlenków żelaza oraz zapewnienie prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych zachodzących podczas procesu cynkowania.

Suszenie
Po procesie topnikowania elementy stalowe poddawane są suszeniu do temperatury 120°C – 150°C. Zadaniem tego procesu jest wysuszenie nadmiernej ilości topnika oraz podgrzanie materiału do odpowiedniej temperatury, w celu zminimalizowania szoku termicznego przy zanurzaniu w kąpieli cynkowej.

Cynkowanie
Właściwy etap procesu cynkowania polegający na zanurzeniu uprzednio przygotowanego podłoża w roztopionym cynku. Temperatura robocza kąpieli cynkowej wynosi ok. 450°C. Końcowym etapem cynkowania jest powstanie na powierzchni stali trwałej powłoki cynkowej. Następuje to w wyniku reakcji cynku z żelazem, czyli zachodzi tzw. zjawisko dyfuzji, które polega na wnikaniu atomów cynku w zewnętrzną warstwę stali.

Chłodzenie
Ostatni etap procesu cynkowania, służący do hartowania i studzenia materiału ocynkowanego do temperatury pokojowej.

Prawidłowo wykonana powłoka cynkowa chroni stal przez dziesiątki lat w zależności od środowiska, w jakim przebywa materiał. Dzieje się tak, ponieważ potencjał standardowy cynku jest znacznie bardziej ujemny niż potencjał żelaza. W pierwszej zatem kolejności będzie korodował cynk, a produkty jego korozji będą spowalniać dalszą korozję powierzchni metalowych. Nawet w przypadku przerwania szczelności powłoki cynkowej (np. w wyniku uszkodzenia mechanicznego), będzie ona w dalszym ciągu chronić materiał pierwotny przed rdzewieniem.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X