Cynkowanie ogniowe stali

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie zanurzeniowe (ogniowe) jest jedną z najczęściej stosowanych metod ochrony stali przed korozją. To zespół czynności mający na celu pokrycie powierzchni przedmiotów stalowych cienką warstwą cynku, w celu zabezpieczenia ich przed korozją powodowaną warunkami atmosferycznymi. Wycena cynkowania ogniowego stanowi kwestię indywidualną, gdyż zależna jest od wielu czynników m.in. od wielkości cynkowanych elementów. W jego procesie wykorzystywany jest mechanizm elektrochemiczny. Cynk ma niższy potencjał korozyjny od stali i w związku z tym tworzy na jej powierzchni powłokę anodową. Metaliczna powłoka zabezpiecza stal, nie tylko izolując ją od środowiska, ale także sama jako pierwsza ulega utlenieniu, chroniąc metal podłoża. Ocynk ogniowy stanowi zarówno fizyczną barierę ochraniającą stal, jak i ochronę elektrolityczną. Regionem, który prężnie rozwija się w tym zakresie, jest Wielkopolska. Cynkowanie ogniowe na tym obszarze jest na naprawdę wysokim poziomie.

Istnieje kilka metod cynkowania konstrukcji metalowych: proszkowe, ogniowe, galwaniczne czy natryskowe. Jednak najbardziej rozpowszechnione i znane na całym świecie, a tym samym w Polsce, jest ogniowe cynkowanie. Powłoki cynkowe charakteryzują się najlepszymi własnościami ochronnymi w stosunku do żelaza i stali, zarówno pod względem kosztu osadzania, jak i grubości wytwarzanych warstw.

Cynkowanie ogniowe jest ekonomiczne

Najbardziej ekonomiczną metodą cynkowania jest to nazywane ogniowym. Koszt takiej usługi jest stosunkowo niski, a w dodatku ponoszony tylko raz. Powłoka cynkowa zapewnia wieloletnią ochronę stali przed korozją bez konieczności renowacji. Natomiast koszty zabezpieczenia wyłącznie powłoką malarską rosną schodkowo w czasie z uwagi na konieczność wykonywania co kilka lat napraw. Powłoka malarska stosunkowo szybko się starzeje — średnio co 6-7 lat wymaga konserwacji.

koszty cynkowania ogniowego

Proponowane przez nas cynkowanie jest trwałe!

Średnia trwałość powłoki cynkowej to 30-50 lat. Okres ten zależy od obciążenia korozyjnego środowiska, w którym konstrukcja przebywa oraz od grubości samej powłoki cynkowej. Należy pamiętać, że wartość ochronna powłok zwiększa się wraz ze wzrostem ich grubości. Gorsze właściwości ochronne cynku obserwuje się jedynie w środowisku o dużej wilgotności lub dużym zasoleniu. Ogniowe cynkowanie zabezpiecza elementy stalowe, chroniąc je nie tylko przed korozją, ale również przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

trwałość cynkowania ogniowego


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X