Cynkowanie ogniowe stali

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Ogniowe cynkowanie, nazywane także zanurzeniowym, to jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia stali przed korozją. Cały proces wykorzystuje mechanizm elektrochemiczny — polega na pokryciu powierzchni danego przedmiotu cienką, aczkolwiek wystarczającą warstwą cynku, która ma uchronić stal przed rdzewieniem. Materiał ten, jako powłoka ochronna, będzie izolował metal od środowiska, a co za tym idzie, także od wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cechuje się on niższym potencjałem korozyjnym niż stal, co oznacza, że przez dłuższy czas pozostanie on w dobrym stanie. W miarę upływu czasu wyłącznie cynk ulegnie utlenieniu, a chroniony metal zachowa swoją wytrzymałą strukturę. Powłoka stanowi zarówno zabezpieczenie fizyczne, jak i elektrolityczne. Koszt wykonania ogniowego cynkowania stali zależny jest przede wszystkim od wielkości przedmiotu.

Istnieje kilka metod cynkowania metalu: proszkowe, ogniowe, galwaniczne czy natryskowe. Jednak najbardziej rozpowszechnione i znane na całym świecie, a tym samym w Polsce, jest cynkowanie ogniowe. Dzięki wykorzystaniu tej metody powłoki cynkowe charakteryzują się najlepszymi własnościami ochronnymi w stosunku do żelaza oraz stali, zarówno pod względem kosztu osadzania, jak i grubości wytwarzanych warstw. Cynkowanie metalu to bez wątpienia doskonały sposób na przedłużenie żywotności wykonanych z tego materiału rur, stelaży czy innego rodzaju konstrukcji.

Cynkowanie ogniowe stali jest ekonomiczne

Najbardziej ekonomiczną metodą cynkowania metalu jest to nazywane ogniowym. Koszt takiej usługi jest stosunkowo niski, a w dodatku ponoszony tylko raz. Powłoka cynkowa zapewnia wieloletnią ochronę stali przed korozją bez konieczności renowacji. Natomiast koszty zabezpieczenia wyłącznie powłoką malarską rosną schodkowo w czasie z uwagi na konieczność wykonywania co kilka lat napraw. Powłoka malarska stosunkowo szybko się starzeje — średnio co 6-7 lat wymaga konserwacji. Zdecydowanie warto postawić na jedną z najpopularniejszych w Polsce metod – cynkowanie ogniowe to gwarancja oszczędności!

koszty cynkowania ogniowego

Proponowane przez nas cynkowanie jest trwałe!

Średnia trwałość powłoki cynkowej to 30-50 lat. Okres ten zależy od obciążenia korozyjnego środowiska, w którym konstrukcja przebywa oraz od grubości samej powłoki cynkowej. Należy pamiętać, że wartość ochronna powłok zwiększa się wraz ze wzrostem ich grubości. Gorsze właściwości ochronne cynku obserwuje się jedynie w środowisku o dużej wilgotności lub dużym zasoleniu. Ogniowe cynkowanie zabezpiecza konstrukcje stalowe, takie jak choćby rury, ruszty czy elementy wykonane z innego rodzaju metalu, chroniąc je nie tylko przed korozją, ale również przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

trwałość cynkowania ogniowego


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X